Stres. V poslední době velmi často používané slovo nejen u dospělých, ale také u dětí v pubertálním a předpubertálním období. Permanentní úzkost, skrytá deprese a mnoho dalšího se prostě dříve nebo později podepíší na našem zdraví. Co všechno má tento tichý zabiják na svědomí, rozepíši v dalších článcích, protože psychosomatika je kapitola sama o sobě.

Často se v poradně setkávám s lidmi, kteří mají nejen nadváhu, ale jsou i obézní. Při rozhovoru kolikrát ale zjišťuji, že příčina je v jejich hektickém a zároveň stresovém životním stylu. Jak je možné, že se díky stresu stane člověk obézním? Zatímco při krátkodobém stresu řada lidí hubne, při dlouhodobém nervovém vypětí má účinky opačné – nabíráme kila. Kromě přejídání a obalování nervů tuky a sladkostmi je zde ještě další příčina. Dlouhodobý stres vyvolává v těle hormonální změny a mění metabolické procesy, které pak tloustnutí způsobují.

Přes den nestíháme, jíme proto rychle a za pochodu spolu s dalšími činnostmi, méně kvalitně, dost nepravidelně a nejvíce jídla do sebe naládujeme většinou večer. I to je jeden z důvodů, proč více než 60% českých mužů a 47% žen trpí nadměrnou hmotností (alespoň podle celostátní studie z roku 2013). Přímo obezita pak trápí každého pátého občana ČR.

Dlouhodobý stres zároveň zažívá každý třetí Čech. Příčinou je zpravidla nervové vypětí z práce. To dokládá i údaj Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, že stresové a neurotické poruchy pronásledují hlavně skupinu lidí ve věku od 35 do 60let, pak počet postižených prudce klesá. V průzkumu agentury STEN/MARK na více jak dvou tisícovkám lidí, se k pravidelnému „zajídání stresu“ přiznalo 17% obézních mužů a celých 33% žen.

Co je tedy na vině? To se dozvíte ve 2.dílu v článku Stresem k obezitě.

Napsala: Tereza Kukol, Zdroj: Téma, 45/2016

Close Menu